SOPU ry:n jäsenistön viikkoposti, vko 48

SISÄLTÖ:
TULEVAT TAPAHTUMAT
1. SOPU ainejärjestöpäivässä ke 28.11. klo 11-14
2. SOPUn syyskokous to 29.11. klo 16.30->
3. SOPUn pikkujoulut ke 5.12. klo 17-00
4. Joulukoristelua H0 -käytävällä to 29.11. klo 12-14.30  
5. Kasvatus ekokriisin aikakaudella -tilaisuus ti 27.11. klo 17.30-18.15
6. Metso TALK: Huumattu huominen ke 28.11. klo 18-19.30
 
MUUT ILMOITUSASIAT
1. Äänestä SOPUn haalarimerkkiskabassa
2.  SOPUn joululahjakeräys: Anna lahja Tarton turvakodin lapselle tai äidille!
3. SOPU neuloo
4. Tampereen ensi- ja turvakoti ry etsii sijaisia
(Summary in English at the end of the newsletter)
TULEVAT TAPAHTUMAT
1. SOPU ainejärjestöpäivässä ke 28.11. klo 11-14
Tule tutustumaan SOPU ry:n toimintaan ainejärjestöpäivänä ja osallistu arvontaan. SOPU ry:n ständillä on myös mahdollisuus osallistua joululahjakeräykseen, jossa kerätyt lahjat viedään Tarton turvakodin lapsille ja äideille (keräyksestä lisätietoa Facebookissa ja ilmoitusasioissa).
2. SOPUn syyskokous to 29.11. klo 16.30->
SOPU ry:n sääntömääräinen syyskokous pidetään 29.11.2018 klo 16.30 alkaen tilassa h0-25 eli Pimeässä kahvilassa. Kokouksessa käsitellään muun muassa seuraavan vuoden toimintasuunnitelma ja talousarvio, sekä valitaan hallitus toimikaudelle 2019. Tarjolla toki myös asiaankuuluvasti kahvia ja pullaa!

Kokous on kaikille avoin. Yhdistyksen kokouksessa ovat äänioikeutettuja ja vaalikelpoisia kaikki yhdistyksen varsinaiset jäsenet, jotka ovat suorittaneet erääntyneen jäsenmaksun. (pykälä 5 §)

Jos olet kiinnostunut hakemaan hallitukseen, mutta et millään pääse paikalle, on sinulla mahdollisuus lähettää meille lyhyt esittelyvideo/ -teksti. Siinä on hyvä tulla esille: kuka olet, miksi haluat mukaan toimintaan, mikä pesti kiinnostaa ym. Ensisijaisesti kuitenkin kannustetaan kaikkia tulemaan paikanpäälle.

Hallitukseen pyrkivien on hyvä varautua siihen, että uuden hallituksen järjestäytymiskokous pyritään pitämään heti syyskokouksen päätyttyä.

3. SOPUn pikkujoulut ke 5.12. klo 17-00
Tervetuloa juhlistamaan pikkujouluja yhdessä muiden sosionomiopiskelijoiden kanssa!

5.12 klo 17 alkaen saapukaa sankoin tonttujoukoin juhlimaan Solun saunalle. Mikä täydellinen juhlapäivä ennen itsenäisyyspäivää (ja virallista vapaapäivää)

Luvassa mukavaa ohjelmaa, pientä purtavaa ja juotavaa. (Saattaapi olla että vihdoin saadaan sitä kuuluisan makeaa, täydellisen juovuttavaa Sossusoosia…) Kaikki tämä jäsenille täysin ilmaiseksi!
Janoisimpien kannattaa varautua myös omilla juomilla.

Jos saunominen kiinnostaa niin se on mahdollista, muista oma pyyhe mukaan.

Secret Santa saapuu pikkujouluihin! Tuo mukanasi käyttämätön ja kierrätetty tavara tai asia, jonka haluat jakaa muille sopulaisille. Paketoi lahja ja tiputa se säkkiin. Lahjat jaetaan niiden kesken, jotka ovat lahjan myös tuoneet.

Facebook-tapahtuma:
4. Joulukoristelua H0 -käytävällä to 29.11. klo 12-14.30 
Tule pukemaan H0 -käytävä joulutunnelmaan yhteisvoimin! Raija Yliniemi tuo koristeita, mutta halutessaan muutkin voivat toki tuoda koristeita jos nurkista sattuu löytymään ylimääräisiä. Koristelemaan voi tulla koko ajaksi tai piipahtaa hetkeksi opintojen lomassa. Tarjolla koristelijoille on glögiä ja kahvia.
5. Kasvatus ekokriisin aikakaudella ti 27.11. klo 17.30-18.15
”Tervetuloa Tampere-talon Aulakluibille tiistaina 27.11. klo 17.30 kuulemaan puhetta Veli-Matti Värrin uudesta kirjasta ”Kasvatus ekokriisin aikakaudella”! Miten toimia kasvattajana, jos ymmärtää elämänmuotomme olevan ekologisesti kestämätön?” Lisätietoja linkin takaa!
Facebook-tapahtuma:
6. Metso TALK: Huumattu huominen ke 28.11. klo 18-19.30 
”Miksi alkoholin käyttö vähenee, mutta kovien huumeiden lisääntyy? Ketkä huumeisiin tarttuvat ja miten kääntyä takaisin, kun pohja jo häämöttää? Keskustelijoina A-klinikka Oy:n toimitusjohtaja ja lääketieteellinen johtaja Kaarlo Simojoki sekä huumeriippuvuuden selättänyt entinen kiekkoilija, nykyinen Avominne Klinikoiden asiakkuuspäällikkö Marko Jantunen.”
Lisätietoja Facebook-tapahtumasta:
 
MUUT ILMOITUSASIAT
1. Äänestä SOPU ry:n haalarimerkkiskabassa
Haalarimerkkiskaba on täällä! Äänestäminen on helppoakin helpompaa, sinun ei tarvitse kuin mennä SOPUn Facebook-sivulle ja tykätä siitä kuvasta, jonka haluat koristavan juuri sinun haalareitasi. Eniten tykkäyksiä saanut merkki painatetaan haalarimerkiksi. Äänestys loppuu 21.12.2018 klo 18.00.
2. SOPU ry:n joululahjakeräys: Anna lahja Tarton turvakodin lapselle tai äidille!
Tänä vuonna SOPU ry kerää joululahjoja Tarton turvakodin lapsille ja äideille. Turvakodin joulujuhlaan osallistuvat sosionomiopiskelijat vievät lahjat perille 8.12. järjestettävään turvakodin joulujuhlaan. Turvakodin lapset ovat ovat iältään 0-18 vuotiaita, ja turvakodissa asuu myös äitejä. Lahjan tulee olla uusi ja käyttämätön. 
 
SOPU ry ottaa lahjoja vastaan päivystyksessä H0 -käytävällä 4.12. klo 12-13 sekä ainejärjestöpäivänä ständillään 28.11. Aiemmin ilmoitetusta poiketen lahjoja ei tarvitsekaan paketoida. Jos tuntuu vaikealta keksiä, mitä ostaisi lahjaksi, osta vaikka jokin seuraavista: pieni pehmolelu, jalkapallo, värikyniä tai pelikortit. Näistä ilahdutaan varmasti! 
 
Tehdään yhdessä hyvää!  
3. SOPU neuloo
H0-käytävältä on nyt mahdollista napata mukaan lankaa ja puikot, joiden avulla sinulla on mahdollisuus tehdä esimerkiksi pipo, tai vaikkapa lapaset sellaisia tarvitsevalle. Valmiit teokset voi palauttaa H0-käytävälle laatikkoon, josta ne ohjataan Punaisen Ristin kautta eteenpäin. Aikaa tähän projektiin on 7.12. saakka.
Linkistä Facebook-tapahtumaan ja lisätietoihin: https://www.facebook.com/events/477942816049143/
4. Tampereen ensi- ja turvakoti ry etsii sijaisia
Tampereen ensi- ja turvakoti ry etsii töihin lyhytaikaisiin keikkasijaisuuksiin sosiaali- tai terveysalan korkeakoulutuksen suorittaneita. Sijaisuuksia voivat tehdä myös loppuvaiheen sosionomiopiskelijat, joten kiinnostuneet olkaa yhteydessä Ensi- ja turvakotipalveluiden johtajaan Jenni Karsioon. Tampereen ensi- ja turvakoti ry lupaa sijaisille kunnon perehdytyksen, mukavan työpaikan ja huiput tiimit. Jenni Karsio puh. 050 555 0203, jenni.karsio@tetuko.fi

SUMMARY IN ENGLISH
1. SOPU at student association day on 28th November 11-14
Come to chat and find out about activities organized by SOPU on student association day in the entrance hall on 28th November. You can also participate in a lottery and bring gifts for children and mothers in Tartu Children’s Safe Home (more about collecting gifts below).
2. SOPUs pre-Christmas party Wednesday 5th December 17 
Welcome to celebrate pre-Christmas party with other Bachelor of Social Services students!

The party will take place on 5th of December starting at 17.00 o’clock. So arrive at Solu and bring your friendly Christmas elves with you also! Finnish Independence Day (which is also an official day off) is 6th of December so could there be a better way to start the celebration?

There’ll be nice games, some snacks and drinks and maybe even the mythological SOSSUSOOSI which is the official drink of Bachelor of Social Services students! All this is free for the members of Sopu.

You should also bring some own drinks with you if you feel the need!

We will heat up the sauna for the ones who want use it – remember to bring your own towel.

Secret Santa will attend the party! Bring unused or recycled item or thing, which you want to share with other participant. Wrap up your gift and share the happiness! The gifts will be shared among those who bring a gift.

Facebook event:
3. SOPU knitting event  
Do you like to knit at home or at school? Now is your time to shine! SOPU’s annual knitting event is here.
You can participate by knitting socks, mittens or beanies for children or adults. You can find knitting equipment to borrow from the H0-corridor near the couches.
Finished creations you can return to the same place in the H0-corridor (please attach pairs to each other somehow). SOPU will pass on all the socks, mittens and beanies to the Finnish Red Cross to send to people in need.
Return your knits by Friday 7th of December.
Facebook event here:
4. Give a Christmas gift to one of the children or mothers in Tartu Children’s Safe Home in Estonia!
SOPU (registered association of Bachelor of Social Services Students) is collecting Christmas gifts for children and mothers in Children’s Safe Home in Tartu Estonia. A group of Bachelor of Social Services students will travel to Tartu to participate in a Christmas party at the Children’s Safe Home and will take the donated gifts with them. Gifts should be new and unused. The children are aged 0-18 years and there are also mothers living in the Safe Home.
SOPU will collect the donations at SOPU’s coffee hour in the H0 aisle on 4th December (12-13) as well as on student association day 28th November. Let’s spread the Christmas spirit together!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *